مقاله اي درمورده خريد كارت گرافيك


مقاله اي درمورده خريد كارت گرافيكبراي بازي چه كارت گرافيكي بهتر است

همان طور كه مي‌دانید امروزه با پیشرفت‌های زیادی كه در صنعت ساخت بازي‌های كامپیوتری حاصل شده، روز به روز دنیای مجازی فاصله خود را با دنیای حقیقی كم مي‌كند. به گونه‌ای كه اصل گرافیك كه از اصلي‌ترین اركان این موضوع روز به روز در حال تحول و پیشرفت است. با پیشرفته شدن ساختار گرافیكی بازي‌های مطمئناً نیاز به سخت‌افزار بالاتر و قوي‌تری برای اجرای این بازي‌هاست.

برای اجرای بازي‌های جدید چندعامل در كنار هم دخالت دارند: CPU یا سرعت كامپیوتر شما، مقدار حافظه Ram و از همه مهم‌تر كارت گرافیك. در این مقاله ما سعی داریم تا در مورد انواع كارت‌های گرافیك موجود در بازار كشورمان و این كه اگر قصد خرید یا تعویض كارت گرافیك‌تان را دارید، چه كارتی را بخرید شما را راهنمایی كنیم.این سری از كارت‌های گرافیك ضعیف‌ترین كارت برای اجرای بازي‌های كامپیوتر مي‌باشند.
در حال حاضر در كشور ما و البته در كل دنیا كارت‌های گرافیكی به دو دسته تقسیم مي‌شوند:

1ـ كارت‌های گرافیك On Board

2ـ كارت‌های گرافیك Pci Express یا AGP


1ـ كارت‌های گرافیك On Board:

این سری از كارت‌های گرافیك ضعیف‌ترین كارت برای اجرای بازي‌های كامپیوتر مي‌باشند. با توجه به این كه این كارت‌ها حافظه خود را از روی حافظه اصلی دستگاهتان (Ram) برمي‌دارند، مي‌توانند از 8MB تا 128MB حافظه داشته باشند.
اما این كارت‌ها چون GPU (پردازشگر گرافیكی) جدایی از مادربرد ندارند، قدرت اجرای پایینی دارند و بیشتر به درد كارهای تایپ یا دیدن فیلم و اصولاً كارهایی غیر از كارهای گرافیكی سنگین و به خصوص بازی می خورند. پس ما این سری از كارت‌ها را اصلاً به شما دوستداران بازی توصیه نمي‌كنیم. شركت‌های S3 و SIS از معروفترین شركت‌های تولیدكننده كارت‌های گرافیك به صورت On Board هستند.


2ـ كارت‌های گرافیك Pci Express یا AGP:این سری از قوي‌ترین تولیدات شركت nvidia تا كنون بوده و با وجود این كه چند سال از تولیدات آن مي‌گذرد اما كماكان جزو كارت‌های خوب برای اجرای بازي‌ها مي‌باشد .
این سری از كارت‌های گرافیك دارای تنوع بسیار زیادی مي‌باشند اما معروفترین شركت‌های تولید كننده این سری از كارت‌ها، دو شركت معروف و بي‌رقیب یعنی ATI و nvidia مي‌باشند. هركدام از این دو شركت ادعا مي‌كنند كه از طرف دیگر برتر هستند و محصولات بهتر و قوي‌تری دارند.

اما این كه در موقع خرید كارت گرافیك چه كارتی و از چه شركتی بخواهید،(بخرید) بیش از هرچیز نیاز به مشخص شدن مقدار بودجه شما برای این كار است. در زیر ما سعی داریم تا با معرفی انواع محصولات دو شركت فوق از نظر قیمتی و البته در كنار مشخصات فنی و قدرت اجزای بازي‌ها، به شما در این انتخاب كمك كنیم. اما قبل از هر چیز لازم مي‌بینم تا چند نكته مهم را یادآوری نمایم.

اول از همه این كه هر كارت گرافیكی كه از Ram بالاتر برخوردار باشد دلیل ندارد كه قوي‌تر باشد. به عنوان مثال یك كارت گرافیكی Geforce 4 Ti 4200 با 64MB حافظه بسیار قوي‌تر از یك كارت گرافیكی Geforce FX 5200 با 256MB حافظه است. پس این نكته را حتماً به خاطر بسپارید كه حجم حافظه دلیل بر قوي‌تر بودن یك كارت نیست؛ بلكه قدرت پردازنده كارت یا همان GPU است كه دلیل برتری یك كارت بر دیگری است. نكته دیگر این كه نوع Board یا مارك كارت گرافیك در اجرای بهتر بازي‌ها مي‌تواند بسیار موثر باشد. با توجه به این كه در كشور ما اجناس تقلبی به وفور یافت مي‌شود، پس بهتر است كه همواره از مارك‌های معتبر و شناخته شده استفاده كنید و نكته دیگر این كه قبل از خرید كارت حتماً به سایت شركت مربوطه مراجعه كنید و مشخصات كارت موجود در بازار ایران را با مشخصات شركت سازنده بررسی نمائید(مطابقت نمایید) تا از اصل بودن كارت مطمئن شوید.

و اما كارت‌های گرافیك موجود در بازار ایران؛ ابتدا با شركت معروف nvidia و محصولات متنوع آن شروع مي‌كنیم.

در حال حاضر سه نسل از محصولات این شركت در كشور ما در دسترس مي‌باشد كه عبارتند از:

سری Geforce 4، سری Geforce FX و سری Geforce 6 سری Geforce 4 شامل دو بخش كلی یعنی MXو Ti است. سری MX از قابلیت‌های كمتر و قدرت پایین‌تری نسبت به سری Ti برخوردار است ولی با توجه به این كه قیمت پایین تری دارد از فروش بالاتری در كشورمان برخوردار بوده و هست. انواع این سری شامل MX 420 ، MX 440 ، MX 460 ، MX4000 مي‌باشد كه همگی تقریباً از یك سطح قدرت برخوردارند و همه از یك تكنولوژی سود مي‌برند. در مورد MX 4000 باید گفت كه این سری همان MX 440 است كه به دلیل تولید زیاد از سوی شركت nvidia با تغییر نام به MX4000 و تغییر مقدار حافظه از 64 به 128 وارد بازار شد. پس بدانید كه MX4000 از MX 440 قوي‌تر نیست بلكه فقط حافظه‌ی بیشتری دارد.


سری Geforce 4 Ti:

این سری از قوي‌ترین تولیدات شركت nvidia تا كنون بوده و با وجود این كه چند سال از تولیدات آن مي‌گذرد اما كماكان جزو كارت‌های خوب برای اجرای بازي‌ها مي‌باشد این سری شامل Ti 4200 ، Ti4400 ، Ti 4600 و Ti 4800 است كه همه آنها از یك تكنولوژی استفاده مي‌كنند. ضمناً Ti 4800 همان 4600 است كه دارای AGP 8 X مي‌باشد. مقدار حافظه این سری نیز 64 و 128 مي‌باشد. اما در حال حاضر با توقف تولید این سری از سوی شركت nvidia در بازار ایران كمتر مي‌توان با این سری برخورد كرد اما اگر آن‌ها را با قیمت مناسبی یافتید در خرید آن تعلل نكنید.


با توجه به تكنولوژي‌های جدید به كار رفته در این سری یعنی Pixel Shader 2 و Cine FX3.C مطمئناً این كارت بسیار پر فروش خواهد شد و با توجه به قیمت بسیار مناسب آن مي‌توان ایده‌آل‌ترین كارت با قیمت پایین باشد.
سری بعدی محصولات nvidia سری FX است. این سری شامل دو دسته معمولی و Ultra مي‌باشد كه سری Ultra بسیار قوي‌تر از سری معمولی است پس سعی كنید بیشتر دنبال این سری باشید. سری FX دارای تنوع زیادی است اما همه این سری دارای یك تكنولوژی هستند و تفاوت فقط در قدرت GPU آن‌هاست كه البته بسیار اهمیت دارد.

متداول‌ترین محصول این سری FX 5200 است كه از بدو ورود به كشورمان جزو پرفروش‌ترین كارت‌های گرافیكی بوده، این كارت برای اجرای بازي‌های گرافیك بالا ضعیف مي‌باشد اما با این حال همه‌ی بازي‌های تولید شده را مي‌تواند اجرا كند. پس این كارت از سری MX بسیار بهتر است چون تكنولوژی بالاتری چون Pixel Shader دارد. انواع دیگر محصولات FX شامل 5500 ، 5600، 5700 ، 5800 ، 5900 ، 5900 XT و 5950 است.

كارت‌های 5500 و 5600 كارت هایی متوسط هستند كه با توجه به قیمت نسبتاً بالایی كه دارند خیلی به شما توصیه نمي‌شود، چون اگر كمی به بودجه خود اضافه كنید مي‌توانید كارت قوي‌تری داشته باشید. كارت 5700 جزو كارت‌های نسبتاً خوب است كه با توجه به این كه قیمت نسبتاً خوبی دارد مي‌تواند كارت خوبی برای شما باشد. سری 5800 و 5800 Ultra به دلیل این كه از Ramهای DDR II در آن استفاده شده بود و به دلیل قیمت بسیار بالایی داشت دیگر تولید نمي‌شود. اما به جای آن nvidia محصول فوق‌العاده‌ای به نام 5900XT را تولید نمود كه در كنار قیمت نسبتاً مناسب از قدرت بسیار بالایی در اجرای بازی های گرافیك بالا برخوردار است.

و شاید بهترین گزینه با توجه به قیمت و كارایی در محصولات سری FX همین كارت باشد. در ضمن این كارت تقریباً هم قیمت FX 5700 Ultra است، اما از قدرت بالایی برخوردار است. دیگر محصولات سری FX یعنی 5900 ، 5900 Ultra و 5950 Ultra به خصوص سری Ultra، كارت‌های بسیار قدرتمندی هستند اما متاسفانه به دلیل قیمت بسیار بالایی كه دارند كمتر كسی قدرت خرید آن‌ها را دارد و همچنین با توجه به وجود سری 6 دیگر نمي‌توان امیدی به فروش آنها داشت.


سری GeForce 6 :

در مورد این سری در پیش شماره مجله توضیحات كاملی به شما دادیم و انواع آنها را معرفی نمودیم اما مختصراً بار دیگر توضیحاتی در مورد این سری به خصوص از لحاظ قیمتی به شما مي‌دهیم.
همانطور كه گفتیم این سری شامل 6200 ، 6600 ، 6800 است. تا لحظه نوشتن این مقاله هنوز 6200 به بازار كشورمان وارد نشده اما به محض ورود این محصول با توجه به تكنولوژي‌های جدید به كار رفته در این سری یعنی Pixel Shader 2 و Cine FX3.C مطمئناً این كارت بسیار پر فروش خواهد شد و با توجه به قیمت بسیار مناسب آن مي‌توان ایده‌آل‌ترین كارت با قیمت پایین برای شما دوستان باشد. اما با ورود 6600 به بازار دیگر سری FX بخصوص سری 5900 كه تقریباً هم قیمت آن است را باید دیگر كارتی ضعیف و فراموش شده دانست.

6600GT علي‌رغم قدرت بسیار بالایی كه دارد قیمت مناسبی هم دارد كه آن را یك سر و گردن بالاتر از بقیه رقبا برنامه داده است. اما در نهایت به سری 6800 كه شامل 6800 ، 6800GT و 6800 Ultra است مي‌رسیم. این سری جزو قوي‌ترین كارت‌های گرافیكی هستند و اگر شما از لحاظ مالی مشكلی ندارید حتماً از خرید آن پشیمان نخواهید شد. این سری قوي‌ترین محصول شركت nvidia در حال حاضر است كه البته در خیلی از تست‌ها قوي‌ترین كارت گرافیك جهان هم هست.در چند سال اخیر یكی از پرفروش‌ترین كارت‌های گرافیك در كشور ما كارت Radeon 7000 بوده كه ضعیف‌ترین كارت از سری Radeon است.
هر چند شركت ATI پس از ارایه آخرین محصولش یعنی X850 توانست در بعضی تست‌ها از 6800 جلوتر بزند اما با وجود تكنولوژی SLI (دو كارت گرافیك هم‌زمان و در كنار هم روی یك دستگاه) بار دیگر nvidia یكه‌تاز شد.
اما رقیب اصلی شركت nvidia شركت ATI است كه چند سال اخیر پیشرفت‌های زیادی در تولید كارت‌های گرافیك پر قدرت نموده و همواره رقیبی سرسخت برای nvidia است.

محصولات این شركت در كشور مانیز با استقبال نسبتاً خوبی مواجه گشته، هر چند معمولاً محصولات این شركت از لحاظ قیمت بالاتر از محصولات nvidia است و در همان قیمت شما مي‌توانید كارت قوي‌تری از شركت nvidia داشته باشید. با این حال بعضی از محصولات ATI از قدرت بسیار بالایی در اجرا و پردازش كارهای گرافیكی برخوردارند. محصولات این شركت در چند سال اخیر بنام Radeon و All in Wonder ‌ها فقط مزایای جانبی چون ورودی تصویر، TV Tuner ، Remonte Control و … دارند وگرنه GPU یا Chipset آن‌ها همان سری Radeon است. محصولات ATI در سه مدل كلی تولید مي‌شوند:

LE ، Pro و XT ضعیف‌ترین آن سری LE (Light Edition) است كه اصلاً به درد بازی نمي‌خورند هر چند معمولاً قیمت‌های پایینی دارند. سری بالاتر از آن یعنی Pro‌ها نسبتاً خوب هستند و در حد متوسط و بالاتر برنامه دارند. اما بهترین سری از محصولات ATI سری XT است كه چیزی شبیه سری Ultra در محصولات GeForce است.در چند سال اخیر یكی از پرفروش‌ترین كارت‌های گرافیك در كشور ما كارت Radeon 7000 بوده كه ضعیف‌ترین كارت از سری Radeon است. این كارت علي‌رغم این كه دارای 64 MB حافظه بوده اما بعضاً در بعضی بازي‌ها از محصول قدیمی nvidia یعنی TNT 2 هم ضعیف‌تر است. متاسفانه از این كارت انواع تقلبی هم تولید شده كه معمولاً SIS 16 MB هستند كه با دست كاری در قسمت Bios كارت انجام شده بنام ATI Radeon 7000 تعریف مي‌شود. برای این كه شما بتوانید از اصل بودن كارت خود مطمئن شوید بهترین كار نصب درایور جدید شركت ATI است. اگر درایور جدید روی دستگاه شما نصب شد نشان مي‌دهد كه كارت شما اصل است و اگر نصب نشد مطمئن باشید كه كارت شما تقلبی است. ضمناً معمولاً در Win XP كارت‌های تقلبی به همان نام SIS تعریف مي‌شوند.(این نكته در مورد بعضی از محصولات nvidia هم وجود دارد مثلاً GeForce 2 یا TNT 2های تقلبی فراوان در بازار وجود دارد). به هر حال ما كارت Radeon 7000 را برای بازكردن به شما توصیه نمي‌كنیم. از دیگر محصولات شركت ATI سری 8000 و 7000 هستند كه البته دیگر بسیار كم در بازار یافت مي‌شوند اما در میان آنها كارت Radeon 8500 علي‌رغم این كه سال‌ها از تولید آن مي‌گذرد اما كارت نسبتاً خوبی است كه هنوز هم قدرت اجرای اكثر بازي‌ها گرافیك بالا را داراست. اما پرفروش‌ترین محصول شركت ATI در كشور ما در حال حاضر كارت Radeon 9200 است كه دارای 64 یا 128 MB حافظه است. این كارت نسبت به قیمت پایینی كه دارد نسبتاً كارت خوبی است و شاید بتوان آن را با FX 5200 مقایسه كرد هرچند كه از لحاظ قیمتی با FX برابر است اما در مجموع ضعیف‌تر از FX 5200 است. این كارت مي‌تواند بازي‌های جدید را اجرا كند چون(Pixel Shader 1) دارد اما مجبورید با پایین‌ترین گرافیك بازي‌های جدید را ببینید. اما در مجموع 9200 كارت بدی نیست.

از دیگر محصولات سری 9000 مي‌توان 9550 و 9600 را نام برد. این دو كارت در میان كارت‌هایی با قیمت متوسط و پایین عملكرد نسبتاً خوبی دارند و كارتی چون 9600 XT را مي‌توان كارتی خوب برای اجرای بازي‌ها دانست. این كارت قدرتی در حد FX 5700 دارد و از لحاظ قیمتی هم تقریباً با هم برابرند، اما بهترین محصول سری Radeon كارت 9800XT است كه كارت بسیار خوبی است. این كارت حتی فراتر از 5950 Ultra است و در اجرای بازی های سنگین بسیار خوب عمل مي‌كند. تنها ایراد این كارت قیمت بالای آن است كه با وجود گذشت زمان زیاد از تولید هم‌چنان قیمت بالای خود را حفظ كرده.

نسل جدید كارت‌های گرافیك شركت ATIبا كد X و با همان نام Radeon تولید مي‌شوند. انواع محصولات این سری عبارتند از X300 ، X600 ، X700 ، X800 ، X850 تكنولوژی بكار رفته در این نسل بسیار بالا بوده و قابل رقابت با سری GeForce 6 است.مانیتور F700b بهتره یا یک "15 Lcd ؟

1:

6800 GT
430 تومان در اسفند 84 گرفتم که واقعا آخرشه
با
AMD 64 BIT 3200
RAM 1GB
HARD 80 SATA
MAIN K8NF9
AND
6800 جی تی 256


[ برای مشاهده لینک ، با نام کاربری خود وارد شوید یا ثبت نام کنید ]


با 30 تا 40 تومن کارت گرافیک چی بگیرم؟

2:

خیلی پر اشتباه بود

************
اینارو خودت فرمودی؟! چون خیلی نامعقول بود

************
بعضی جاها سوتی دادی


درخواست راهنمایی برای خرید کارت گرافیک و رم

3:

سلام
یه سوال
مادر بورد من اسلات agp نداره
اما اسلات pci داره و میتونم روش نصب کنم
مادر بردم همه چیش اونبرده
هنوز نتونستم ارتقا بدمش
میخوام بدونم کارتهای pci چه جوریان؟
آیا میشه 256 رو از این مدل پیدا کرد؟
و قیمتشون تو چه مایه هاییه؟
ممنون


این مانیتورهای دست دوم Lcd Ibm به درد میخوره ؟

4:

اول تشکر کنم از دوست عزیز بابت مقاله

بعد من هنوز وقت نکردم مقاله رو کامل بخونم ولی تا حدودی حرفهای اشکان جان رو قبول دارم
در ضمن مقاله یه خورده قدیمی هست

**********************
نه آرمین جان این کارت گرافیکی که اینجا بحثش شده PCI Express هست و یه درگاه جدید هست که بر روی مادربورد های جدید هست و با pci فرق فوکوله
کارتهای گرافیک pci هم هست ولی از همون کارت اونبورد هستفاده کنی بهتره چون خیلی ضعیف هستن
اگر به فکر کارت گرافیک 256 هستی باید مادربوردت رو هم عوض کنی


راهنمایی برای خرید یک کارت گرافیک

5:

ممنون امید جان
مثل اینکه دیگه هیچ چاره ای ندارم
انشاالله سپس تعطیلات که قیمت ها هم پایین بیاد میرم سراغش
ممنون


کارت گرافیک مخصوص گیم نت!!!

6:

Customer Care Contact Reply

Hello Ashkan;

The FX5200 will be stronger than anything in the GeForce4 series.


با 60 تومان، کارت گرافیک چی بخرم؟


Sincerely,
XFX Technical Support
(800) 880-3225
اینم متن یکی از همون تماسایی که فرمودم.


کمک فوری برای خرید کارت گرافیک
من بهشون ایمیل زدم که آیا مثلا یه FX 5200 قویتره یا یه GeForce 4 Ti
که اونا هم اینو نوشته بودن.(نوشته اند که 5200 از هر G 4 ای قویتره)

7:

راستی یادم رفت.

عید همتون مبارک

8:

سلام دوستان...خسته نباشين.

من به دلايلي مجبور شدم اي تي اي بگيرم...يعني رو خود اين لپ تاپ سوار بود.شخصا با اي تي آي حال نميكنم

=اي تي آي

حالا كارت من Radeon Xpress200M Seriess هست.تو سايتشم اپديتش نيست.شديدان هم نياز به آپديتش دارم.

لطقا‘‘ كمكم كنين...ATI Catalyst رو هم دانلود كردم...ولي هيچي اصلا‘‘ تو سايتش كارت من نيست فقط به سري اطلاعات راجع بهش هست و ديگه هيچي

فقط اگه ممكن خيلي فوري كمكم كنين.قبلا‘‘ هم پست داده بودم...ولي كسي تحايشانل نگرفته بود

تو قسمت گرافيك و هم اينجا قبلا‘‘ پست داده بودم...ممنون ميشم كمكم كنين.دم همتون زغال ليمايشان قرمز.(واسه قليون ).

يا حق.


9:

اه...

کاش ای تی آی نبود.56 out of 100 based on 61 user ratings 736 reviews