شیراز بی‌دین‌ترین و سکولارترین شهر ایران؟


شیراز بی‌دین‌ترین و سکولارترین شهر ایران؟شیراز بی‌دین‌ترین و سکولارترین شهر ایران؟
بر اساس یک پژوهش شیراز، تهران، رشت و سنندج سکولارترین شهرهای ایران هستند، اما گرایش به سکولاریسم در زاهدان، یزد، مشهد و قم کمترین است.
کد خبر: ۵۲۲۰۵۶
تاریخ انتشار:
۱۳ مرداد ۱۳۹۴ - ۱۴:۲۱
-
04 August 2015
بر اساس یک پژوهش شیراز، تهران، رشت و سنندج سکولارترین شهرهای ایران هستند، اما گرایش به سکولاریسم در زاهدان، یزد، مشهد و قم کمترین است.

به گزارش تابناک فارس، معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری شیراز اما به شدت این آمار و پژوهش را رد می کند و این اخبار را صرفاً خوراکی برای شبکه های اجتماعی می داند.گذشته از این آمار و این پژوهش و درست و غلط بودن آن، به هر حال آمارهای رسمی هم حکایت از وضعیت نامناسب استان فارس در مسائل اجتماعی دارد.

اخیراً مقاله ای در مورد تغییرات فرهنگی و اُفت باروری در ایران توسط امیر خالد رستگار، استادیار گروه علوم اجتماعی دانشگاه شاهد تهران و میثم محمدی، دانشجوی کارشناسی ارشد جامعه شناسی دانشگاه تهران در شماره تابستان نشریه جامعه‌شناسی کاربردی منتشر شده که به بررسی رابطه دینداری، سکولاریسم (عرفی گرایی)، فردگرایی و ارزش‌های خانوادگی با میزان باروری در مراکز استان‌های کشور پرداخته است.

و اما سکولاریسم چیست؟

از آن جا که اصطلاح سکولاریسم در موارد مختلفی استفاده می‌شود، معنی دقیق آن بر اساس نوع کاربرد متفاوت است. دیدگاه سکولاریسم بر این پایه بنا شده است که زندگی با در نظر گرفتن ارزش‌ها پسندیده‌است و دنیا را با استفاده از دلیل و منطق، بدون استفاده از تعاریفی مانند خدا یا خدایان و یا هر نیروی ماورای طبیعی دیگری، بهتر می‌توان توضیح داد.به عبارت بهتر هر کسی دین خود را فقط در خانه خود نگه داشته باشد و حق ندارد دین خود را در جامعه تبلیغ کند .

شیراز سکولارترین شهر ایران

حال پژوهش انجام شده می گوید: شیراز، تهران، رشت و سنندج سکولارترین شهرهای ایران هستند، اما گرایش به سکولاریسم در زاهدان، یزد، مشهد و قم کمترین است.

شیراز بی‌دین‌ترین و سکولارترین شهر ایران؟

از نظر فردگرایی هم ساکنان شیراز، رشت، تهران و مشهد بیشترین تمایل را به فردگرایی نشان می‌دهند، اما این گرایش در زاهدان، یزد، کرمان و سمنان در حداقل است.

بندرعباس، سمنان، یزد و بوشهر بیشتر از دیگر مراکز استان‌ها، ارزش‌های خانوادگی را مهم می‌دانند، اما این ارزش‌ها در ساری، ارومیه، کرمانشاه و همدان کمتر اهمیت دارند.

این بررسی نشان می‌دهد که دینداری با سکولاریسم و فردگرایی رابطه معکوسی دارد و در شهرهایی که دینداری کمتر است، گرایش به فردگرایی و سکولاریسم بیشتر دیده می‌شود.


داده‌های این تحقیق از "پیمایش ارزش‌ها و نگرش‌های ایرانیان” استخراج شده که از طرح‌های ملی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود و در سال ۱۳۸۳ منتشر شد، اما محققان بررسی آماری مجددی بر روی داده‌‌های آن انجام دادند.

به شدت این آمار را تکذیب می کنیم

معاون سیاسی و اجتماعی فرمانداری شیراز اما به شدت این آمار و پژوهش را رد می کند و این اخبار را صرفاً خوراکی برای شبکه های اجتماعی می داند.

این تحقیق به هیچ وجه به مذاق جناب معاون خوش نیامده،چنان که وی از برخورد با سازندگان این خبر گفته و از گردآورندگان این تحقیق خواسته که برای تحقیقشان منبع ارائه کنند.

نیکمرام گفت:مطالبی که اخیراً در مورد رتبه شیراز در سکولاریسم عنوان می‌شود، صحت نداشته و مبنای علمی ندارد.

زین‌العابدین نیک‌مرام اظهار داشت: آمارهای اعلام‌شده در مورد رتبه شیراز در سکولاریسم و رونق فرقه‌های انحرافی در این شهر از اخباری است که تنها برای مصرف شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی تولیدشده و با واقعیت انطباق ندارد.

وی افزود: ما شیراز را به معنای واقعی سومین حرم اهل‌بیت می‌دانیم، شیراز شهر متشرعین است، شیراز شهر حرم احمد بن موسی (ع) و شهر ملاصدرا و حافظ و سعدی است و این استان 15 هزار شهید تقدیم اسلام و انقلاب کرده و ما این اخبار و آمارها را به‌طورجدی تکذیب می‌کنیم.

این مقام مسئول خاطرنشان کرد: این مسائل تنها کاربردهای ویژه شبکه‌های اجتماعی و فضای مجازی دارد و ما تقاضا داریم اگر کسانی مدعی هستند این آمار صحت دارد منابع پژوهش خود را اعلام کنند.

وی بیان کرد: این‌که گفته‌شده شیراز سکولارترین شهر کشور است مورد اعتراض ما است و در حد توان خود با سازندگان این نوع اخبار برخورد می‌کنیم.

معاون فرماندار شیراز سپس ابراز داشت: بیشترین ناهنجاری‌های سال‌های اخیر از همین شبکه‌های اجتماعی است و بسیاری از ازدواج‌های ناموفق و موارد اخلاقی ریشه در همین روابط غیرمتعارف دارد اما آمارهایی که مدعی است از هر پنج ازدواج در شیراز یا فلان شهرستان فارس یک مورد به طلاق منجر می‌شود نیز ازنظر ما صحیح نیست.

به هر حال وضعیت فارس خوب نیست

گذشته از این آمار و این پژوهش و درست و غلط بودن آن، به هر حال آمارهای رسمی هم حکایت از وضعیت نامناسب استان فارس در مسائل اجتماعی دارد.

طبق آمارهای رسمی و تأیید شده؛ استان فارس در شاخص های بیکاری،اتباع بیگانه،تعداد زندانیان،وضعیت اعتیاد،آمار طلاق و ... به هیچ وجه وضعیت خوبی میان استان های کشور ندارد.

باشد که مسئولان فکری به حال این وضعیت کنند.سفارت انگلیس در تهران رسما یکشنبه بازگشایی می شود

1:

شیراز که خود را شهر سوم و گاهی شهر دوم مذهبی معرفی میکند چطور بی دین شده

اعتراضات شیراز بیدلیل نبوده .


کشف حجاب دختر مشاور ارشد کروبی + عکس


اشتهای تمام نشدنی مسعود بارزانی/ نقشه کردستان بزرگ!

2:

رشت پایین تر از شیرازه!!!!!!


(تصاویر) گردهمایی اصلاح‌طلبان و تولد یک حزب

3:

این آمار نشان میدهد شهرهائیکه بیشتر درمعرض ارتباطات اجتماعی با دیگران هستند وهمچنین سطح رفاهی مطلوبتری دارند وبه نوعی نسیم مدرنیسم در اون بلاد بیشتر میوزد سرعت اضمحلال روابط سنتی شتاب بیشتری دارد ودرمقابل شهرهائیکه فضای بسته ای دارند این روند کندتر میباشد


مرام‌نامه حزب اتحاد ملت ایران

4:

ارتباطات اجتماعی این شهرها را از کجا فهمیدید؟


محمود احمدی نژاد پیروز انتخابات ریاست جمهوری شد...

5:

دم شیرازی ها، سنندجی ها و رشتی ها گرم


مردم عراق حساب توهین کنندگان به ایران را کف دستشان گذاشتند

6:

از اونجا که سکولارند و متحجر نیستند

به همین سادگی عزیزم


احمدی مقدم: احمدی‌نژاد در سال 88 گفت خاتمی را دستگیر کنید و شر همه را کم کنید

7:

تو متن پژوهش قید شده

8:

اون قسمتشو نقل بگیرید

9:

خب بخون

10:

شما که خوب خوندی ، نقل بگیر ما هم ببینیم.


11:

یعنی هستان سیستان و بلوچستان از نظر شاخص های بیکاری و بیکاری،اتباع بیگانه،تعداد زندانیان،وضعیت اعتیاد،
آمار فوق العاده مطلوبی دارد؟!

نرخ بيکاري در سيستان و بلوچستان 27.2% هست

در باقی موارد وضعیت بهتری دارد! البته باید در نظر داشت بیکاری عامل اصلی خیلی از انحرافات اجتماعی هست.


12:

حالا کیفیت زندگی توی کدوم شهرها بهتره کجاها امت رفاه دارن و کجاها منفجر میشن و...

اونا که بر تعصبات مذهبی اسرار دارن یا اونا که سکولاریزم شدن!

13:

البته که هیچ گاه نمی توان امت را جمع زد .

می توان فرمود " اکثریت " یک شهر فلان هستند اما بدون امار دقیق نیز این حرف پشیزی ارزش ندارد .

در حقیقت مرز بین حقیقت و دروغ این ماجرا یک مو هست .


اون چیز که من از دوستان شیرازیم دیده ام ، این مطلب را تائید می کند .


در برخورد من اونها بعضا انسانهای فهمیده ای و البته خوشگذران نیز بودند

14:

چه ربطی داره ؟

گنه کرد در بلخ آهنگری، به شوشتر زدند گردن مسگری!

15:

والا من با چند تا شیرازی دوستم بنده های خدا خیلی خوبند

دین دار هم هستن جایی هم که لازم بدونن برای دین تبلیغ میکنن ولی دگم و متعصب نیستن

اصلا یکی از سخت گیرترین مراجع دینی آقای مکارم هستنا

16:

حضرات مدیران تالار خدایی موضوع و محتوای این تاپیک چه ربطی داره به موضوع تالار!!!!!

17:

این پژوهش ها هیچ کدام سند ادعای خود را ارائه نداده اند و از نظر ارزش خبری زیر صفر برنامه دارند چرا که پژوهش میدانی در اون ها صورت نگرفته هست و به فرموده فرمانداری شیراز فقط خوراک شبکه های اجتماعی هست و سندیت ندارد!

18:

برای من سواله که چطور همچین آمار هایی میدن؟
اگه کسی از علم آمار اطلاعی داره به ما توضیح بده .


19:

از این لحاظ باید شهر شاهین شهر رتبه اول را دارا باشه
اینو به عنوان کسی که چند سال اونجا زندگی کرده میگم
اکثریت امت به جمهوری اسلامی اعتقادی ندارند
مساجد تقریبا خالیست
و..


20:

هرکدام از شهرها بخاطر موقعیت جغرافیائی وسطح ارتباطشان ونیز کیفیت اون میتوانند تحت تاثیر برنامه گیرند شهرهائیکه پذیرای مسافرهستند وهمچنین اهالی اون شهر به کشورهای دیگر مسافرت دارند ونیز بافت جمعیتی ناهمگون ومهاجر پذیری هستند واین ارتباطات اجتماعی وتبادل باعث دگرگون شدن بافت فرهنگی اونان وگسستن روابط سنتی میشوند ...ازطرفی وضعیت اقتصادی ورفاه نسبی نیز دراین امر تاثیر گذاراست ...
اما اگر بخواهیم موردی شهرها را بررسی کنیم به مانند شیراز که اتفاقا اهالی بسیار خوش برخورد ومهمان پذیری دارند باعث میشود دراغلب ماه های سال مملو از مسافران وتوریست ها باشند واز طرفی اهالی شیراز بخاطر وضعیت مطلوب مالی مستمر به کشورهای خارجی مخصوصا دوبی مسافرت مینمايند وبه کار تجاری مشغولند این امر فضای تبادل فرهنگی را بیشتر میکند وهمچنین کیفیت معتدل آب وهوائی اون که با شهرهای کویری وشرایط سخت درگریبانند متفاوت ومطلوب هست ...
این شرایط بطورکلی درشهرهائی دیگر این آمار نیز موثراست واما یکی از شهرهائی که نامی از اون ذکرشده والبته درآمار فوق پائیئن تر از شهرهای نامبرده شده هست ارومیه هست وبنده بخاطر سکونت دراین شهر بخوبی سطح ارتباطات اجتماعی اهالی این شهر را با کشورهای همجوار واقفم وبافت ناهمگون این شهر واقلیت های قومی ودینی وتکثر فرهنگی باعث شده روابط سنتی رنگ ببازند ووضعیت فرهنگی اونان متحول شود ...
ازطرفی اگر قدری به تاریخ اجتماعی کشورهای جهان نیز دقت کنید کشورهادی به مانند انگلیس وفرانسه واسپانیا وپرتغال بخاطر موقعیت جغرافیائی دریانوردی پیشه کرده وبا کشورهاوفرهنگهای مختلف ارتباط بیشتری داشتند سریعتر از سایر دول متحول شدند

21:

خب کاملا مشخص هست که هر چه قدر میزان رفاه و فرهنگ در هر مکانی بالاتر بره افراد بیشتر نسبت به سکولاریسم خوش بین میشن و امت بیشتر به این نکته پی می برن که هر گاه حکومتی به صورت مذهبی اداره شده و سران اون کشور تحت امر سران مذهبی بودند اون کشور و ملت به زوال رفته و برای قرنها موفق ترین و پیشرفته ترین کشورها کشورهای سکولار و سرمایه دار بودند .

هر چند تقریبا همه ی امت کشور این نکته رو فهمیدن .

در ضمن این که میگن شیرازیا بی حالن هم نسبت مستقیمی با آب و هوا و فضای شیراز داره.

من خودم که پارسال شیراز بودم اینقدر فضای شاعرانه و حافظ سعدی من رو گرفت که واقعا بی حال شدم .


22:

این که شد بسط دادن حرف اولتان.
نوشتید:
نوشته اصلي بوسيله kavoush نمايش نوشته ها
این آمار نشان میدهد شهرهائیکه بیشتر درمعرض ارتباطات اجتماعی با دیگران هستند ...
از کجا بیشتر بودن ارتباطات اجتماعی در این شهرها را فهمیدید؟

23:

اینکه خیلی ساده هست وتوضیح هم دادم :
به نظر شما آمار مسافران به یزد بیشتر هست یا شیراز ؟
به نظر شما مسافرت های تفریحی به رشت بیشتر هست یا به کرمان ؟
به نظر شما اهالی شیراز مسافرت خارجی بیشتر میروند یا اهالی شهرهای مذبور ؟
به نظر شما سیل مهاجرپذیری شهرها وروستاهای اطراف کدام شهرها بیشتر هست ؟
به نظر شما سطح تحصیلات علمی ودانشگاهی کدام شهرها بیشتر هست ؟
به نظر شما دانشگاهها ومکانهای علمی وتحقیقاتی کدام شهرها بیشتر هست ؟
به نظر شما قشر متوسط شهری که بیشتر وقت ودقت لازم به اخبار واتفاقات نشان میدهند درکدام شهرها بیشتر هست ؟
به نظرآمار توریستهای خارجی برای بازدید ازکدام شهرها بیشتر هست ؟
و....
با یک نگاه کلی میتوان همه اینها وموارد بیشتر اراون را متوجه شد اگر بازهم متوجه نشده اید بیشتر توضیح دهم ویا منظور خود را واضح تر بیان کنید

24:

وای خدایا

25:

تصور شما از رشت چی بوده ؟!

26:

واقعا که اینچنین هست

منی که یک عمر هست اینجا زندگی میکنم صد در صد تایید میکنم

تو شیراز ماه رمضان موقع افطار خیابانها شلوغتره

چیزی که رونق نداره مسجد و حداکثر چندتا پیرمرد میبیند

بندرت در طول روز کسی اخوند میبینه و هر کسی هم ببینه جوری با غضب نگاه میکنه که این سالهای اخری اکثر اخوندها با پوشش تبديل میان

من خودم بارها شاهدش بودم که اخوندها سپس اینکه روضه خوندن و پولش رو گرفتند از صندوق عقب ماشین لباسشون رو عوض مینمايند


مرحبببببببببببببببببببببب بببببا به شهر خودمون

واقعا مایه افتخاره کشوره شیراز

27:


عاشق شیرازم

بهترین شهر دنیاس

28:

واقعا تاسف باید خورد به حال این طرز تفکر!!!
از تک تک شهرهای ایران میشه آدمهای بی دین و مرتد پیدا کرد پس یه بی خدا رو به کل شهر بسط ندین!!!
اون وقتی که کل ایران زن رو به عنوان کنیز تو خونه نگهداری میکرد،
زن های شهر من در حال تحصیل در دانشگاه های خارج از ایران بودند!

نه اون وقت، حتی الان که در بسیاری از شهرها وقتی یک مهمانی ساده خانوادگی انجام میشه
سفره زن و مرد باید از هم جدا باشه! زنها اینور مردها اونور!
در تاریخ 2500 ساله قلعه رودخان من، زن و مرد پا به پای هم کار میکردند و سر یک سفره نان میخوردند!
پروفسور رضا که یک ایران نه، یک جهان به داشتنش میباله، از رشت اومده،
پروفسور سمیعی....از رشت اومده...
دکتر بهبودی...از رشت اومده..
چند نفر مثال بیارم واست؟
امت رشت رو به آزادی هاش شناختین؟!
برای همون آزادی سر و دست میشکونین
پس توهین نکنین به امت یک شهر که تاریخی پر از افتخار دارند،
فرهنگی که امت گیلان رو پرورش داده، کمی مطالعه کنید...بعد یک هستان رو تحقیر کنید.


29:

نوشته اصلي بوسيله Opal نمايش نوشته ها
عاشق شیرازم

بهترین شهر دنیاس
گرامیان
بغیر از زیبائیها ومناظر دیدنی وآرامگاه شعرای بنام وآثار تاریخی و...

شیراز بخاطر داشتن امتی بسیار صمیمی وخوش قلب ومهمان نواز وبا فرهنگ و...را باید به شما تبریک فرمود ...
من درشهر شما هرگز احساس غربت نکردم وهمیشه خاطره خوبی از شهر شما دارم ...

30:

عزیزم من به کنایه اون حرف رو زدم
رشت تاج سر ایرانه

تحجر و غارنشینی و زنها رو در گونی پیچیدن به معنای عرضه و تمدن نیست.
اگر حجاب تمدن هست پس داعش متمدن ترین هست.بنده منتظر بودم برادران بیان به این شهرها دشنام بگن، من به کنایه برادران رو دعوت به عمل کردم.


31:

عرضه بدن زن به هر کس و ناکس و تن فروشی و هستفاده ابزاری از زن برای ارضای شهوات مردان هوسران تمدن هست درسته؟!

32:

الان تو اون چند تا شهر شیراز و سنندج و رشت شما اینها رو دیدی؟

33:

چرا من عنوانو میخونم حس میکنم نوشته اوسکولترین
شما اینجوری نیسین

34:

من کجای سخنم این مفهوم را رسوندم؟ من هیچ وقت چنین حرفی نزدم بلکه جواب این دوست به اصطلاح عزیز را دادم

35:

خب معمولا هر جا افراد عقده ای اش بیشتر باشد دین گریزی هم بیشتر هست ...

واقعا هیچ جای دنیا مثل کافران ایران بسان میمون از دیگران تقلید نمینمايند و این نشان میدهد که کافران از کمترین شخصیت و هستقلالی در زندگی و راه برخوردار نیستند

36:


درود به همه " ایرانیان " گرامی
با اینکه من تهرانی هستم، اما شیراز را به عنوان شهر اول از نظر خوشرویی امتانش،
شهر فوق العاده زیبایش
مکان های تاریخی و فرهنگی اش
آب و هوای نابش
و نظم شهری
میدانم.

بسی در این هستان ، زرتشتی ، مسلمان و حتی یهودی دیدم و بسیار امت دینداری هستن
این آمار خرافاتی بیش نیست.

شیراز به عنوان برترین شهر توریستی ایران عزیز محسوب میگردد
به دلیل شهری با تاریخ کهن و فرهنگی زیبا

ما بقی سخنان از سوی افرادی نادان ، بیهوده و غیرمنطقی هست.

درود بر شیرازی های خونگرم و دوسداشتنی

37:

پس، از لفظ "آمار" رسیدیم به "نظر بنده"
حالا شما بگویید
به نظر شما آمار مسافران به مشهد مقدس بیشتر هست یا سنندج؟
به نظر شما مهاجرپذیری شهرستان تهران بیشتر هست یا شیراز؟

به نظر شما سطح تحصیلات علمی ودانشگاهی کدام شهرها بیشتر هست ؟
به نظر شما دانشگاهها ومکانهای علمی وتحقیقاتی کدام شهرها بیشتر هست ؟
به نظر من تهران.


نوشته اصلي بوسيله lidaaa نمايش نوشته ها
اون وقتی که کل ایران زن رو به عنوان کنیز تو خونه نگهداری میکرد،
زن های شهر من در حال تحصیل در دانشگاه های خارج از ایران بودند!
در ایران پیش از اسلام بود که به معنی واقعی کلمه با زن رفتار غیرانسانی داشتند و معنی کنیزداری از رفتار با زنان بر می اومد.

نه اون وقت، حتی الان که در بسیاری از شهرها وقتی یک مهمانی ساده خانوادگی انجام میشه
سفره زن و مرد باید از هم جدا باشه! زنها اینور مردها اونور!
در تاریخ 2500 ساله قلعه رودخان من، زن و مرد پا به پای هم کار میکردند و سر یک سفره نان میخوردند!
جدا بودن سفره چیز بدی نیست!
به شهر هم مربوط نیست، برخی خانواده ها در صورت حضور نامحرم سفره را جدا پهن می نمايند، نه اینکه کلا سفره زن ها و مردهای خانواده همیشه جدا باشه.
یکی از آشناهای ما ساکن قم هستند، هفته پیش شهر ما بودند و به منزل ما تشریف آوردند ، من تاکید می کردم که در مدت سکونت ایشان ، در این مورد روال منزل ایشان رعایت شود.
ضمنا اونطور که سایرین از بیرون نگاه می نمايند مطلقا روی این مسائل سخت گیری و حساسیت ندارند.


38:

سلام...(خب من از اهالی اردبیل هستم)

ابتدا باید بگویم چیزی که از جدول نمایان هست ذکر نشدن
"روش تحقیق" هست.

خود میدانید چنین موضوعاتی در علم "تحقیق در عملیات"
و از روش های DEAقابل هستخراج هست که احتمالا با ابزار
SPSSیا GAMS
باید این متغیر ها حساب و کتاب شود...

همون طور که فرمودم من اهل اردبیل هستم و اتفاقا علاقه
مندی بالایی به علم و روشهای تحقیق داشته و دارم و از
منظر سطح رفاه و ارتباطات اجتماعی هستان اردبیل چه از
منظر تجاری و چه گردشگری ارتباط با کشورهای ترکیه و
آذربایجان شاید حد بالایی از روابط و گستردگی این روابط
باشد.

(حتی ضریب نفوذ ماهواره قبل از هر منطقه ای در اردبیل
بالا بود و مخاطبان زیادی جذب کانال های ترکیه و ...بودند)
اما مورد مذهب از مسائل خدشه ناپذیر منطقه ما بوده و
هست...

مسائل مورد ذکر شما رد میشود و مساله دین پذیری یا
دین گریزی متفاوت با مسائلی هست که شما قید میکنید.در همین تاپیک کاربرانی هستد که دین را با تحجر یکی
دانسته اند در حالی که شرط میبندم در پایین ترین حد
مطالعه و شعور برنامه دارند.مورد داریم حجاب را با گونی پوشی
و ...برابر کرده و ...که خود طرز تفکر این افراد را نشان میدهد

مسائل مورد ذکر ذر مورد شهرهای شیراز و سنندج ورشت
را کذب محض میدانم گرچه دلایلی خاص در مورد مسائل
مطرح شده دارم که دوست ندارم در این تاپیک مطرح شود
شاید در مجامع خصوصی تر بشود را جع به مسائل بحث
کرد...

یا علی

39:

حال کردم
چقدربعضی ها داغون شدن

40:

برای اینها اصل هم گرفتن همون پول هستش ! وقتی پول رو گرفتن دیگه با پوشش اخوندی کاری ندارند ! تا نوبت بعدی و پول بعدی !

من یبار شیراز اومدم و سعادت نداشتم بیشتر بیام .

بله واقعا امت خونگرم و اجنماعی داره .

بنظرم شهر اباد و و بسیار خوبی اومد .بقول شما مرحبا به شیراز و شیرازیها

41:

تصوری از رشت ندارم...ولی قبول کن ازادی در رشت از کل ایرا بیشتره....من اصلا نظر سنجی رو که گذاشتن قبول ندارم......قصد بی ادبی نبود ببخشین

42:

..کاش بحث ها طوری پیش برن..که احیانا برداشت "توهینی "به هیچ یک از شهروندان شهرهای مختلف کشورمون قلمداد نشه//که برای یکپارچگی کشورمون هم لازم و پسندیده هست...مثل همه اعصار..و ادوار

43:

یعنی هرکس تو گونی نباشه و حجاب رو رعایت نکنه تن فروشه؟!!

چه خبر از بنلادن برادر؟ با شمشیر گردن بی حجابان را بزنیم یا با اره برقی؟

44:

آمار بالا کاملا"صحیح هست.


45:

,اتفاقا من کشور اذربایجان رفتم، ارمنستان و تاجیکستان و ترکیه هم رفتم.
سه کشور اخر خوب بودن نسبتا، ارمنستان امتش عالی بودن...

آذربایجان بدترین کشور دنیاست.

به جرأت میگم از هر سه مردش، دو تاش همجنس باز بودن(بنده مخالف حقوق همجنس بازا نیستم)، کاری ندارم که تمایلات جنسیشون چی بود ولی این جماعت دیوانه صبح تا ظهر مشغول لواط بودن، ظهر هم می رفتن مسجد!
اخر کار هم میفرمودن ما دینداریم!

46:

این آزادی برمیگرده به فرهنگ امت من.
از نظر شما این آژادی زیاده، اما برای ما عادیه، آزادیه خاصی نداریم
این رو هم بگم که امنیت در شهر من هم زیاده.
چندی پیش مهمانی کاری داشتیم، 4 روز با همراهانش در رشت حضور داشتند.
چیزی که واسش جالب بود همین به قول شما آزادی همراه با امنیت بود.
در شهر من اگر 12 شب یه خانم تنها بخواد بره بیرون، هیچ ناامنی ای تهدیدش نمیکنه

47:

اینها یعنی فرهنگ.
یعنی برابری زن و مرد.
من فقط یک مثال زدم گرامی، سر یک سفره نشستن مثال بود، که تعمیم داده میشه به تمام موارد دیگر.


48:

درود

در حدی نیستم که در این موردی که به شیراز و شیرازیها نسبت داده شده اظهار نظر کنم، تنها وظیفه خود دانستم که علاوه بر عرض ارادتی دیگر به این شهر ، حتما اشاره ای هم بکنم به اونچه حافظ در وصف این شهر مدتها پیش سروده:

شیراز و آب رکنی و این باد خوش نسیم/عیبش مکن که خال رخ هفت کشور هست

49:

اولا بنده را با اون تکفیری های بی همه چیز مقایسه نکنید! دوما من کجا فرمودم کسی که چادری نباشه تن فروشه؟ چرا جو سازی میکنی؟

50:


دم همشون گرم ...

51:

براي من جالبه بدونم با چه سوالهايي سكولار بودن رو سنجيدند،‌ اما قطعا حول محور جدايي دين از سياست، حجاب اجباري،‌ برابري مرد و زن و..

هست.
خطاب به دوستاني كه مخالف نتايج اين تحقيق هستند عرض كنم تحقيقات پيمايشي كاملا عيني هستند يعني اين پرسشنامه را اگر بين دوتا مسجد هم پخش كنند يكي سكولارتر از ديگري ميشود.
سكولار بودن يا مذهبي بودن يك شهر واجد دلايل تاريخي و اجتماعي هست كه بايد به طور دقيق بررسي شود.

براي سكولار بودن شيرازي ها دلايلي ميتوان ذكر كرد.

تمايل شيرازي ها به اصلاح طلبان در ادوار مختلف انتخابات رياست جمهوري ميتواند گواهي بر درستي نتايج اين تحقيق باشد.


از قبل از انقلاب اين شهر به دليل داشتن هواي معتدل مقصدي براي خوشگذراني اقشار مختلف امت خصوصا خاندان پهلايشان بوده هست.

خود شيرازي ها هم افراد خوشگذراني هستند و روزهاي آخر هفته را معمولا در باغ ها و تفريحگاه هاي حوالي شهر ميگذرانند.
اين شايد مستقيما به سكولار بودن امت ارتباط نداشته باشد اما مطمئنا خوشگذراني با محدوديت و اجبار سازگاري ندارد.


52:


سکولار یعنی کسی که خواهان جدایی دین از حکومت هست

یعنی دین دست روحانیت

و حکومت دست کسانی که امت رای دهند


نه اینکه هر کسی سکولاره دین رو قبول نداره

بلکه یک مذهبی هم میتونه سکولار باشه

53:

دقيقا، سكولار بودن به معناي بي ديني نيست.

اين را هم ميخواستم اشاره كنم،‌ يادم رفت :)

54:

شهر ما اهواز رتبه 2 رو داره عجیبه!

55:

مگه نمیگی داشتن چادر و گونی و کیسه ی خواب و...

نشانه ی عرضه و غیرت هست؟ مگه نمیگی پارچه نشانه ی غیرته؟
منم فرمودم زنان داعشی سرتاپا تو گونی هستن، انگار تو کیسه خوابن

خلاصه اینکه اگه حجاب و متراژ پارچه نشانه ی غیرته پس داعش از هرچی مرده با غیرت تره.


56:

جو سازی نکن! من فرمودم حجاب رعایت بشه هیچ وقت اسمی از داعش و حجابش نبردم در ضمن پارچه نشانه غیرت نیست اما هرزه بودن و تن فروشی هم تمدن نیست

57:

سلام
بهتر بود خطاب به موافقان نیز می فرمودید.
چون اونها سراسیمه و دستپاچه آمدند که بگویند سکولارتر بودن یعنی اینکه سنت ها در این شهرها برچیده شده ! گمان کردند سکولارتر یعنی سکولار مطلق!

سكولار بودن يا مذهبي بودن يك شهر واجد دلايل تاريخي و اجتماعي هست كه بايد به طور دقيق بررسي شود.

براي سكولار بودن شيرازي ها دلايلي ميتوان ذكر كرد.

تمايل شيرازي ها به اصلاح طلبان در ادوار مختلف انتخابات رياست جمهوري ميتواند گواهي بر درستي نتايج اين تحقيق باشد.

هر چند که به این تاپیک مربوط نیست ولی دوست دارم از شما که تا حدودی متمایل به اصلاح طلبان هستید بپرسم پس شما هم درباره تمایلات سکولار اصلاح طلبان با من موافقید؟

چون اشخاصی مثل آقای موسوی لاری طوری اصلاح طلبان را به امام می چسبانند و دم از خط امام می زنند که آدم تعجب می کند که مگر روزنامه های همین ها نبودند که فرمودند دوران امام تمام شده، مگر مجلس ششم از این ها نبود و هزار تناقض دیگر با ادعای خط امامی بودن!

58:


با توجه به سابقه عضویت و مرور کلی نوشته ها و پست های شما
به صورت دقیق و با جزییات، شخصیت شما برای بنده جالب هست
در هر صورت مایلم اشاره ای به جزییات تیپ شخصیتی تکراری و قابل
تحلیل شما بکنم:

1-در همین تاپیک به هستان گیلان بی احترامی کردید که این امر را
در بی فرهنگی برخی باید جست.


2-عقده گشایی نسبت به پوشش مادران ایران زمین یعنی چادر
و توهین های مکرر به مسلمانان را هم باید در امر بی فرهنگی شما
جست.در مورد حمله کلامی به کشور آذربایجان من دقیقا میدانم شما از
کدام طیف کاربران هستید.ولی قائلم نکاتی را پیرامون آذربایجان
ذکر کنم دولت و حکام سکولار در باکو و شهرهای بزرگ تلاشهای
زیادی جهت ترویج سکولاریسم کرده اند که به جرات میگویم تلاش
اون ها بی ثمر بوده و در آینده تحولات کشور آذربایجان حول "اسلام"
را خواهیم دید.(به امید خدا)


امیدوارم دوستان متوجه شده باشند این کاربر متعلق به کدام گروه
هست!!!

59:

شیراز هیچوقت شهر مزهیی نبوده
حالا هرچی میخواین به ما بگین بی دین یا هرچی
ولی الکی نیست که ما رو اکثر جاها قبول دارن
ما ازاد زندگی میکنیم ازاد فکر میکنیم و با فکر تصمیم میگیریم و به هر نتیجه ی رسیدیم بعش پایبندیم
زنده باد شیراز و فرهنگش

60:

یعنی منظور شما اینه که ما عقد ه دارم
نه عزیز دل من چندین جا زندگی کردم ولی ادمهای درست تر از اینچا ندیدم
فقط تو شیراز دیدم که طرف بع راننده تاکسی میفرمود پول ندارم و میبرئش تو شیرازه که هنوز بچه ها جاشونو به بزرگترا میدن تو شیرازه که هنوز با کتکم عقیدت عوض نمیشه
اینجا امت خدا رو تو وجودشون دارن نه تو مسجد
حالا شما برو مسجد و بر خاک سجده کن انشان بدون عقده بی درد متمدن

61:

گرامی
محض اطلاع عرض کنم که تقلید یکی از ارکان اصلی مذهب تشیع هست وبسیاری از امت این دیار مراجع تقلید دارند واز ایشان پیروی مینمايند ...
بنابراین شما ناخواسته با تشبیه امر تقلید با میمون غیر مستقیم بدانها نیز توهین میکنید ...
بعضی وقتها تنک نظری ذهنی مفرط ما باعث میشود چشم بسته سخن برانیم

62:

البته این سوزش شما واقعا قابل درک هست ولی بهتر هست بدانید سخن بنده به امثال شما بود نه به همه شیرازی های عزیز ...

ممکن هست نخاله هایی مثل بعضی در شهر شیراز زیاد شده باشند ولی بی شک همه این طور نیستند ...

من مطمئن هستم در برابر هر انسان بی ارزشی یک انسان با ارزش و مومن در شیراز وجود دارد و از قدیم تاکنون تمام بزرگان جهان اسلام اکثر از این شهر بوده اند و این مومنین شیراز هستند که مسئولیت خدمت به سومین حرم اهل البیت علیهم السلام را در خطه خود به عهده گرفتند

63:

سلام
در طیف ترولر هم میهن ، یکی هست که در تکرار یک حرف طی چند پست مثل این عمل میکنه!

یک حرف رو یکبار پست میکنه ، بعد به دلش نمیشینه، دوباره پست میکنه باز بهش نمیچسبه تو تاپیک همسایه سه باره پست میکنه و ...


64:

دوست نسبتا محترم ! بعید هست که فرق بین تقلید صحیح و جایز را با تقلید ناصحیح ندانید !

تقلیدی که شخص مقلد در احکام فرعیه دین میکند یک تقلید به جا هست ولی افرادی که با داشتن فرهنگ غنی ایرانی خود را شبیه به غربیان درست مینمايند و در امورات زندگی از ان ها تقلید کورکورانه مینمايند جز به میمون شباهتی دارند ؟؟؟

اگر من از مرجع تقلید که میگوید حجاب واجب هست تقلید میکنم و با حجاب در معابر ایران حضور پیدا میکنم چیز خلافی نیست زیرا حجاب را قوانین این کشور میپذیرد ولی اون دوست میمون عزیزی که جوگیر میشه این جا اروپا هست و خودش مانند زنان روسپی لندن درست میکند میاید وسط جامعه ایران چنین شخصی چه محلی از شخصیت و احترام دارد ؟؟؟

65:

اول که بهتره شما فرهنگ صحبت کردنو یاد بگیرین
بله نخاله های کوته فکر در همه ی شهر ها هستن همینطور که میبنم
شما دین رو تو مقداری خاک جستوجو میکنین ولی ما انسانیتو پیدا میکنیم
تفاوت فرهنگ من و شما در شیراز و شهر شما و یا به قولی سکولار و غیر سکولار در همینه
ما توهین نمیکنیم وقتی هستدلالی نداریم
ما احترام قایلیم برا همه
و به اونچه که ایمان داریم حتی کمش پایبندیم
رنده باد شیراز با فرهنگ چه سکولار چه مزهبی

66:


ترولر ها شکست خوردند و آبرویشان هم رفت.
دیگه با اکانت های خودشون ترول نمیکنن و سپس اون سر
شکستگی و آبروریزی شون پنهان گشته اند


البته جدیدا خودشون بین طیف اصلاح طلب جا میزنن

67:

امار زیاد تعجب برانگیز نیست
گشتی در سطح شهر ها می تواند گویایی تغییر باور های امت باشد .
صفوف نماز جماعت در مساجد هم که سال به سال اب می رود و عملا محل تجمع کهن سالان شده هست


در این زمینه هم دلایل مختلفی وجود دارد از سیاست تا اقتصاد و فرهنگ

68:

از این منظر هم میشه نگاه کرد:

اگر شیراز بی دین ترین و سکولارترین شهر کشور باشه پس باید به ایران افتخار کرد که شهری که هر سال بزرگترین اعتکاف جوانان در کشور رو انجام می کنه شده پایین ترین رتبه :)

ثبت نام 10 هزار جوان شیرازی در بزرگترین اعتکاف جوانان کشور در فارس

69:

بادرود
پس، از لفظ "آمار" رسیدیم به "نظر بنده"
حالا شما بگویید
دقیقا منظور شمارا متوجه نمیشوم اما با نگاه کلی ودرنظر گرفتن شرایط میتواند نتیجه گیری کرد ولی آمار مستند وواقعی تر هست
به نظر شما آمار مسافران به مشهد مقدس بیشتر هست یا سنندج؟
گرامی کیفیت وانگیزه مسافرت وتاثیرات اون را چرا مدنظر برنامه نمیدهید مسافرت زیارتی و نیز مسافرت های توریستی وتفریحی را از هم تفکیک کنید...
برای مثال شما مکه را با هستانبول مقایسه کنید ودلایل مسافرتها وتاثیرات اون را ارزیابی کنید ...
درهرصورت من به جای نگاه صرفا آماری تلاش کردم واقعیتها ودلایل اصی اون را درنظر بگیرم اما چنانچه شما قبول ندارید وموضوع را طور دیگری مینگرید بیان کنید ...
اما شهر سنندج نیز تحت تاثیر شرایط دیگری هست که اگر لازم باشد میتوانیم روی دلایل امر فرمودگو کنیم من تلاش میکنم مورد ی تمامی دلایل تاثیر گذاری را مدنظر برنامه دهم
به نظر شما مهاجرپذیری شهرستان تهران بیشتر هست یا شیراز؟
شهرستان تهران اونقدر شهر گسترده ای هست که هرمنطقه اون بیانگر شهر مجزائی هست واگر منطقه ای آمارگیری وبررسی شود منطقه به منطقه اون باهم فرق میکند اون قسمت های که بافت کهنه ای دارد ومهاجرانش کم هست گرایشات مذهبی بیشتر هست ومناطقی مهاجر نشینی دارد به مانند خاک سفید که درعمق فساد غرق شده بود .ویا مناطق شمالی ومرفه گرایشات مذهبی کمتری دارند ...
به هرحال همه اینها واقعیتهائی هست که میشود دید وکتمان اون دلیلی ندارد

70:

بادرود دوست خیلی محترم ...
ما خیلی چیزها را از غربی ها تقلید میکنیم بدون اینکه درموردشان فکر کنیم همین اینترنت را ازاونها تقلید کردیم ماشین راندن وهواپیما سوار شدن ودهها کار دیگر وحتی شعار دادن را نیز از اونها یادگرفتیم تابرویم خیابان ومرگ برامریکا بگوئیم ...
درضمن خیلی چیزها را هم از عرب ها یاد گرفتیم وقبول واجرا کردیم به هرحال تقلید کردن جزئی از زندگی ماست اما اینکه یکی به مانند شما نماز مطالعهرا تقلید میکند ودیگری به مانند زن لندنی میخواهد رفتار کند این یک انتخاب فردی هست وشاید هم اینگونه هم نباشد وشما شباهت اون را پررنگتر میبینید
مثلا امکان دارد یک داعشی هم علیه یک زن بد حجاب بغرد واورا مجازات کند آیا میتوانیم بگوئیم که ما هم مثل میمون از داعشی ها تقلید کردیم ...
به هرحال بگذریم کلامی وسط کلام بود

71:

دراین بحث به نکته ای که توجه نمیکنیم وعلیرغم اینکه برخی دوستان هم توضیح دادند ،تصورمان براین هست که سکولار بودن به معنی بی دینی هست اما شیراز ورشت وحتی سنندج میتواند جمعیت دینی بهتر وبیشتری هم درمقایسه حتی با قم ومشهد مقدس داشته باشد اما دین دراین شهرها اون حالت تنگ نظرانه وسنتی وخشن خود را ازدست داده هست زیرا طبع امتان اون دیاران به سمت تلطیف وتعدیل سوق دارد ...
شما اگر دقت بکنید دین دربرخی مناطق حتی جهان با فرهنگ بومی وبافت اجتماعی اونان درهم می آمیزد وشکل دیگری میگیرد همچنانکه درافغانستان طالبان تنها زائیده دین نیست بلکه دین با فرهنگ فئودالیستی اون کشور درهم می آمیزد ویا دین ره آورد داعشی نتیجه بنیادگرائی فکری قسمتی از حجاز هست که هنوز رشد کافی ندارند ویا دین اسلام درفرهنگ امت اندونزی وحتی مالزی به شکل دیگری ارائه میشود ودرآخر اگر توجه کنید دین اسلام با درآمیختن با فرهنگ ما شکل منحصر بفردی یافته هست

72:

فکر کنم یک چشم داری، اون یک چشمتم ضعیفه!
من فرمودم رشت تاج سر ایرانه، بعد تو اومدی میگی به رشت توهین کردم؟!!

انتقاد از پوشش اسلامی و کیسه ی خواب هم به معنای عقده نیست،
عقده ای افرادی هستند که به علت محدودیت های شدید ذهنشان کمپلت درگیر روابط جنسیه
بین کشورهای دنیا، پاکستان رتبه ی اول رو در جستجوی کلیپ های مبتذل در اینترنت داره، بقیه ی کشورهای اسلامی عقده ای هم در صدر جدولن.


من مخالف حقوق همجنس بازا نیستم.

حتی بهشون هم توهین نمیکنم که چرا چنین گرایش جنسی دارن،
ولی اینکه طرف تا ظهر مشغول لواطه و ظهر میره مسجد تا تزکیه بشه جالبه! این چیزی بود که تو کشور اذربایجان دیدم

73:


خب خیلی ها سپس اینکه میفهمن چی فرمودند سریعا تکذیب مینمايند
ولی "بی فرهنگی " اونها رو نمیشه نادیده گرفت.

البته همون توهین شما به حجاب در اسلام که اکثر بانوان و مادارن
ایرانی رو گونی پوش یا متحجر و ...معرفی کردید خودش میزان فرهنگ
و تربیت و ادب رو نشون میده...

در مورد همجنسگرایی که شما میگید در ذهنتون مخالفش نیستید و
...باید بگم احکام اسلامی در این مورد ثابت و محکم هستند و این مسائل
رو نمیشه پذیرفت.

البته ذکر کردم تکرار نام "کشور آذربایجان" در زبان امثال شما امری طبیعی
هست پیشتر در این مورد بحث هایی داشتیم و الان خیلی ها حتی شهر
تولد شما رو هم میدونند...


در هر صورت از بی ادبی شما در مورد هستان گیلان و حجاب مادران ایرانی
خیلی چیزها آشکار شد که دیگه لازم نمیدونم توضیح بدم

74:

شیرازیا خیلی بچه های باحالین

75:

این نتیجه بر چه پايه ی گرفته شده واقعا؟
دین یعنی اخلاق و شیرازی ها خیلی با اخلاقن هزار ماشالله...
و اینکه امیدوارم در کنار اخلاق همه چیز یک مسلمان درست بشه...اللهم عجل لولیک الفرج

76:

دوست عزیز درسته سکولار بودن لزوما به معنای بی دینی نیست اما عنوان این تاپیک "بی دین ترین و سکولارترین" هست.

دین ناب محمدی (ص) دینی نیست که به وهابیت و داعش و ...

ربطی داشته باشه.


دین ناب محمدی (ص) یک دین ثابت هست دینی هست که اخلاق، انسانیت، عقلانیت و حکمت در اون حرف اول رو میزنه.


77:

کاری که این تحقیقات اجتماعی مینمايند قیاس بین گروه های مختلف هست.

اصولا چیزی به اسم سکولار مطلق نداریم، همه جوامع دارای درجاتی از باور به دخالت دین در عرصه های اجتماعی هستند منتها اگر کسی هزینه ای در اختیار داشته باشد تا چنین تحقیقی را در سطح فراملی اجرا کند نتایج قابل تامل تر خواهد بود.


من خوشبختانه هیچگاه خودم را محصور تفکرات جناحی نکرده ام، اگر هم از فرد خاصی حمایت کرده ام به دلیل تشخیص همسویی او با منافع کشور بوده هست.


یکی از رویکردهای نظری اصلاح طلبان حداقلی کردن حضور دین در جامعه هست.

روحانی معتقد به قانونمند کردن حضور دین در جامعه هست که هر دو درجاتی از سکولاریسم هستند.

آقای موسوی لاری لابد برای صحبت خود قراین و هستدلالاتی دارد.


اما جدا از نحوه حکومتداری، سکولاریسم بعنوان یک دیدگاه نظری واجد درجاتی هست که تا تصمیمات شخصی افراد در زندگی شخصیشان هم نمود دارد.


78:

عجب!!!!!!!

79:

دقیقا با حرفتون موافقم که شیرازی ها امت با اخلاقی هستن

80:

اره واقعا همصحبتی با اهالی شیراز به ادم انرژی میده ...
مگه میشه چنین مردیم نجیبی بی دین باشن؟!


70 out of 100 based on 60 user ratings 910 reviews