دقيق ترين نقشه "سياره سرخ" منتشر شد


دقيق ترين نقشه "سياره سرخ" منتشر شددقيق ترين نقشه "سياره سرخ" منتشر شد
به گزارش باشگاه خبرنگاران، در اوج سفرهاي تابستاني، سازمان زمين شناسي امريکا، پر جزئيات ترين نقشه مريخ را منتشر کرد. بر خلاف تصاويري که پيش از اين از سطح يک دست سياره سرخ ديده ايم، نقشه جديد، مريخ را به 50 گونه منطقه اي از نظر سن، نوع سنگ ها و ساير فاکتور ها تقسيم کرده است.

دقيق ترين نقشه "سياره سرخ" منتشر شد

اغلب اطلاعات اين نقشه با استفاده از جدول داده هاي جديد بدست آمده از چهار مدارگرد مريخ طي 16 سال گذشته گرداوري شده است اما بخش ديگر اطلاعات را آزمايشات مريخ نورداني چون روح، فرصت، کنجکاوي و ققنوس ارائه داده اند.

خبرهاي ديگر حاکي از آن است که سطح مريخ از آنچه که پيش از اين تصور مي شد پير تر است.

نقشه جديد مريخ به طراحي ماموريت هاي آينده مريخ کمک فراواني خواهد کرد. فرود انسان بر سياره سرخ و تاسيس ايستگاه مريخي نيازمند اطلاعاتي دقيق از وضعيت زمين شناختي اين سياره است. اميد است تا 20 سال ديگر اولين انسان ها زندگي خود را روي مريخ آغاز کنند.
نگرانی از برخود هم‌زمان دو توفان خورشیدی با زمین

1:

دقيق ترين نقشه "سياره سرخ" منتشر شد


ساوقت زمین‌شناسی آمریکا با هستفاده از داده‌های فضاپیمای اودیسه مریخ، دقیق‌ترین نقشه از سطح سیاره سرخ را تهیه کرد.


نخستین نقشه از سیارک p۶۷ + عکس
به نقل (ایسنا)، محققان ساوقت زمین‌شناسی آمریکا (USGS) با همکاری مرکز فضایی مریخ در دانشگاه ایالتی آریزونا اقدام به تهیه دقیق‌ترین نقشه از سیاره سرخ کردند که شامل اطلاعات توپوگرافیک و حرارتی تا داده‌هایی در خصوص سطح این سیاره هست.


رصد نخستین ابرنواختر گایا + عکس
تصاویر گرفته شده توسط فضاپیمای اودیسه در سال 2001 از مدار این سیاره، به محققان برای طراحی نقشه جدید مریخ کمک کرد؛ همچنین از داده‌های سیستم تصویربرداری انتشار حرارتی (THEMIS) بر پایه طیف‌سنج پرتوهای مادون قرمز بر روی اودیسه هستفاده شد.


فضاپیمایی برای سفر به مریخ + عکس
به فرموده «رابین فرگوسن» سرپرست تیم تحقیقاتی، از 20 هزار تصویر حرارتی THEMIS برای تولید ویژگی‌های سطح با وضوح تصویری بسیار بالا در طراحی این نقشه هستفاده شد.


مریخ نورد کنجکاوی به هدفش رسید + تصاویر
نقاط تیره‌تر بر روی نقشه، در شب سردتر بوده و اینرسی حرارتی کمتری دارند؛ مناطق روشن‌تر، گرمتر بوده و سطوحی با اینرسی حرارتی بالاتر را نشان می‌دهند.


برخورد سیارک با زمین چه خواهد کرد + عکس


88 out of 100 based on 88 user ratings 838 reviews